Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Jak nauczyć psa komendy podaj łapę?

Komenda podawania łapy to jedna z podstawowych “sztuczek” kojarzonych z treningiem psów. Jest ona dość łatwa do nauczenia, wykorzystuje bowiem naturalną ciekawość psa i chęć nawiązania więzi z człowiekiem, dodatkowo dość łatwo jest “pokazać” psu czego się od niego oczekuje. Warto jednak, aby komenda nie była traktowana jako pierwsza – zanim więc przejdziemy do nauki podawania łapy, poświęćmy czas na uczenie komend takich jak “siad”, “zostań” lub “leżeć”. Mają one większe znaczenie przy kształtowaniu charakteru psa, a komenda “siad” dodatkowo przyda nam się przy nauce podawania łapy.

pies-i-kobieta-na-lace

Podstawy tresury psa

Bez względu na komendę której chcemy nauczyć psa, warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad pracy z psem – tak aby trening i tresura był przyjemnością zarówno dla nas jak i naszego podopiecznego. Podstawową rzeczą jest czas i cierpliwość – najczęstszym błędem popełnianych przez świeżo upieczonych właścicieli czworonogów jest nadgorliwość i chęć natychmiastowego uzyskania efektów. Aby nasz pies nauczył się komendy na zawsze i wykonywał ją z przyjemnością, musimy poświęcić na jej uczenie wiele czasu – nie tylko jednorazowo, ale powtarzając wielokrotnie czynności treningowe. Pracujmy z psem spokojnie i bezstresowo, nie karząc go za błędy, podstawą dobrej pracy z psem jest bowiem wzajemne zaufanie.
Przystępując do nauki koniecznie zaopatrzmy się w zapas przysmaków dla psa. Przydatny może okazać się też popularny kliker treningowy, stosowany przy warunkowaniu reakcji psa na komendę właściciela.

Podaj łapkę – krok po kroku

Zaopatrzeni w smakołyki, i dla ambitnych – kliker, zaczynamy trening. Zacznijmy od wydania psu polecenia “siad”. Pamiętajmy aby cały czas utrzymywać z psem kontakt wzrokowy i mówić do niego spokojnym głosem – w ten sposób utrzymamy jego uwagę, jednocześnie nie stresując go. Wydajmy polecenie “łapa” – możemy stosować oczywiście zamiennik “podaj łapę”, “cześć” lub dowolny inny, ważne jest jedynie abyśmy stosowali je konsekwentnie. W przeciągu trzech sekund weźmy delikatnie łapkę psa w dłoń – po czym puśćmy ją, dajmy psu smakołyk, i wzmocnijmy nagrodę poprzez pochwałę werbalną. Po powtórzeniu czynności kilkakrotnie, pies skojarzy wysunięcie łapy ze smakołykiem i pochwałą, możemy więc spróbować wypowiedzieć samą komendę: “łapa”. Nie zniechęcajmy się jeśli nie uda się od razu i pies sam nie wysunie kończyny – wystarczy próbować dalej. Za każdym razem kiedy pies wykona poprawnie polecenie – nagradzamy go, początkowo nagradzajmy również “małe” próby i sukcesy, tak aby nie zniechęcić psa.

Tresura nie powinna jednorazowo trwać dłużej niż kilka minut. Wróćmy do niej jednak jeszcze tego samego dnia i powtarzajmy przez najbliższe parę dni – w końcu trening czyni psich mistrzów!

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.